Bravo 1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PHRFTOT, Entries: 12, Scoring system: Appendix A

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PHRFTOT

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total

Nett

1st

Bravo 1

Defiant

C&C 33-2

142

DYC

Mark Gosine

132

2.0

2.0

1.0

1.0

5.0

(6.0)

17.0

11.0

2nd

Bravo 1

Head Games

Kirby 30

34283

CYC

Terry Schnare

126

1.0

4.0

3.0

(6.0)

2.0

5.0

21.0

15.0

3rd

Bravo 1

Highlander

Dehler DB1

34440

RNSYS

Dan Pride

126

4.0

5.0

2.0

(8.0)

3.0

2.0

24.0

16.0

4th

Bravo 1

Flux

J30

256

RNSYS

Jordan MacNeil

135

5.0

3.0

4.0

5.0

(6.0 SCP)

1.0

24.0

18.0

5th

Bravo 1

Brigand

Kirby 30

74074

CYC

Mulrooney/Smith

126

3.0

1.0

5.0

2.0

9.0

(13.0 DNF)

33.0

20.0

6th

Bravo 1

Jmo

J70

8

LYC

John Whynacht

117

(9.0)

9.0

6.0

7.0

1.0

4.0

36.0

27.0

7th

Bravo 1

Fubar

Santana 35

22677

DYC

Chris Spearin

117

7.0

(8.0)

7.0

4.0

8.0

3.0

37.0

29.0

8th

Bravo 1

Hakuna Matata

J29

160

LYC

J. Wood

108

6.0

7.0

9.0

3.0

7.0

(13.0 DSQ)

45.0

32.0

9th

Bravo 1

Porkchop

Viper 640

166

RNSYS

Luke Porter

99

8.0

(10.0)

8.0

10.0

10.0

7.0

53.0

43.0

10th

Bravo 1

Eleven

Olson 30

158

CYC

Jonny Stevens

99

10.0

6.0

(13.0 DNF)

9.0

12.0

9.0

59.0

46.0

11th

Bravo 1

Illusion

Windward 36

670

CYC

Michael Morris

117

11.0

11.0

10.0

(12.0)

11.0

8.0

63.0

51.0

12th

Bravo 1

Buccaneer

Kirby 30

34289

LYC

Jim Buckley

126

(13.0 DNC)

13.0 DNC

13.0 DNC

11.0

6.0

13.0 DNC

69.0

56.0



Bravo 2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PHRFTOT, Entries: 13, Scoring system: Appendix A

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PHRFTOT

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total

Nett

1st

Bravo 2

Ping

Sonar

415

LYC

Kathryn Josenhans

177

1.0

1.0

1.0

(4.0)

1.0

3.0

11.0

7.0

2nd

Bravo 2

Groovin

J30

314

SMSC

Greg Hammond

141

(4.0)

4.0

3.0

1.0

2.0

2.0

16.0

12.0

3rd

Bravo 2

Sly Fox

Chaser 29

34142

LYC

James Mosher

156

3.0

3.0

2.0

3.0

3.0

(4.0)

18.0

14.0

4th

Bravo 2

Cheap Thrill

J22

USA 1025

BBYC

Karen Fowler

177

2.0

2.0

4.0

7.0

(14.0 DNC)

6.0

35.0

21.0

5th

Bravo 2

Topaz

C&C Mega 30

55

LYC

David Knickle

147

6.0

6.0

5.0

2.0

4.0

(14.0 DNC)

37.0

23.0

6th

Bravo 2

Mayhem

C&C 29-2

221

DYC

Richard Gerstenberger

177

5.0

5.0

(6.0)

5.0

5.0

5.0

31.0

25.0

7th

Bravo 2

Black Russian

Kirby 25

85

RNSYS

Margo Coughlin

171

(9.0)

7.0

7.0

6.0

7.0

7.0

43.0

34.0

8th

Bravo 2

Osprey

Beneteau 305

41848

RNSYS

Shane Wall

165

7.0

(8.0)

8.0

8.0

6.0

8.0

45.0

37.0

9th

Bravo 2

Hotspur

Schock 23

131

CBYA

Tyson Hynes

186

11.0

9.0

10.0

(12.0)

8.0

10.0

60.0

48.0

10th

Bravo 2

Tempus Fugit

Alberg 37

7

CYC

David McVay

183

10.0

(11.0)

9.0

11.0

10.0

9.0

60.0

49.0

11th

Bravo 2

Roguewave

Viking 28

4097

RNSYS

Liz White

180

8.0

10.0

11.0

10.0

11.0

(14.0 DNS)

64.0

50.0

12th

Bravo 2

Swish'n

C&C 29-1

14935

CBYA

Doug Stout

177

12.0

12.0

12.0

9.0

9.0

(14.0 DNS)

68.0

54.0

13th

Bravo 2

Warp Drive

Sonar

553

CYC

Paul Tingley

177

(14.0 DNC)

14.0 DNC

14.0 DNC

14.0 DNC

14.0 DNC

1.0

71.0

57.0



Bravo 3 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PHRFTOT

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total

Nett

1st

Bravo 3

Sisu

Tanzer 22

1857

MYC

David Peer

234

1.0

1.0

2.0

1.0

(3.0)

 

8.0

5.0

2nd

Bravo 3

Christopher Robin II

Tanzer 22

2110

GLYC

Robin Wilber

234

(3.0 SCP)

2.0

1.0

2.0

1.0

 

9.0

6.0

3rd

Bravo 3

Moderation

Mirage 27

34679

LRYC

Steven Williston

219

(4.0)

4.0

3.0

4.0

2.0

 

17.0

13.0

4th

Bravo 3

Freyja

Tanzer 22

1801

GLYC

Doug Caldwell

234

3.0

3.0

(5.0)

3.0

4.0

 

18.0

13.0

5th

Bravo 3

Staggers and Jaggs

Tanzer 22

2061

GLYC

Steve Roach

228

5.0

5.0

(7.0)

5.0

5.0

 

27.0

20.0

6th

Bravo 3

Day Dreamer

Beneteau 285

285

DYC

David Farrell

204

6.0

(7.0)

4.0

6.0

6.0

 

29.0

22.0

7th

Bravo 3

Westwood

C&C 27

323

BBYC

Keagan Whittleton

207

7.0

6.0

6.0

7.0

(8.0 DNC)

 

34.0

26.0



R1 - Bravo 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12:37:00

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PHRFTOT

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Bravo 1

Head Games

Kirby 30

34283

CYC

Terry Schnare

126

14:00:05

1:23:05

1:28:42

1.0

2

Bravo 1

Defiant

C&C 33-2

142

DYC

Mark Gosine

132

14:02:20

1:25:20

1:30:16

2.0

3

Bravo 1

Brigand

Kirby 30

74074

CYC

Mulrooney/Smith

126

14:01:34

1:24:34

1:30:17

3.0

4

Bravo 1

Highlander

Dehler DB1

34440

RNSYS

Dan Pride

126

14:01:48

1:24:48

1:30:32

4.0

5

Bravo 1

Flux

J30

256

RNSYS

Jordan MacNeil

135

14:03:42

1:26:42

1:31:18

5.0

6

Bravo 1

Hakuna Matata

J29

160

LYC

J. Wood

108

14:00:41

1:23:41

1:31:53

6.0

7

Bravo 1

Fubar

Santana 35

22677

DYC

Chris Spearin

117

14:03:13

1:26:13

1:33:20

7.0

8

Bravo 1

Porkchop

Viper 640

166

RNSYS

Luke Porter

99

14:03:40

1:26:40

1:36:32

8.0

9

Bravo 1

Jmo

J70

8

LYC

John Whynacht

117

14:06:41

1:29:41

1:37:05

9.0

10

Bravo 1

Eleven

Olson 30

158

CYC

Jonny Stevens

99

14:04:15

1:27:15

1:37:11

10.0

11

Bravo 1

Illusion

Windward 36

670

CYC

Michael Morris

117

14:17:58

1:34:58

1:42:48

11.0



R2 - Bravo 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:27:00

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PHRFTOT

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Bravo 1

Brigand

Kirby 30

74074

CYC

Mulrooney/Smith

126

16:06:10

1:39:10

1:45:52

1.0

2

Bravo 1

Defiant

C&C 33-2

142

DYC

Mark Gosine

132

16:08:58

1:41:58

1:47:52

2.0

3

Bravo 1

Flux

J30

256

RNSYS

Jordan MacNeil

135

16:10:20

1:43:20

1:48:49

3.0

4

Bravo 1

Head Games

Kirby 30

34283

CYC

Terry Schnare

126

16:09:17

1:42:17

1:49:12

4.0

5

Bravo 1

Highlander

Dehler DB1

34440

RNSYS

Dan Pride

126

16:10:49

1:43:49

1:50:50

5.0

6

Bravo 1

Eleven

Olson 30

158

CYC

Jonny Stevens

99

16:07:43

1:40:43

1:52:11

6.0

7

Bravo 1

Hakuna Matata

J29

160

LYC

J. Wood

108

16:09:48

1:42:48

1:52:52

7.0

8

Bravo 1

Fubar

Santana 35

22677

DYC

Chris Spearin

117

16:12:36

1:45:36

1:54:19

8.0

9

Bravo 1

Jmo

J70

8

LYC

John Whynacht

117

16:15:48

1:48:48

1:57:47

9.0

10

Bravo 1

Porkchop

Viper 640

166

RNSYS

Luke Porter

99

16:14:30

1:47:30

1:59:44

10.0

11

Bravo 1

Illusion

Windward 36

670

CYC

Michael Morris

117

16:23:43

1:56:43

2:06:21

11.0



R3 - Bravo 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 16:32:00

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PHRFTOT

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Bravo 1

Defiant

C&C 33-2

142

DYC

Mark Gosine

132

17:24:44

0:52:44

0:55:47

1.0

2

Bravo 1

Highlander

Dehler DB1

34440

RNSYS

Dan Pride

126

17:25:10

0:53:10

0:56:46

2.0

3

Bravo 1

Head Games

Kirby 30

34283

CYC

Terry Schnare

126

17:25:20

0:53:20

0:56:56

3.0

4

Bravo 1

Flux

J30

256

RNSYS

Jordan MacNeil

135

17:26:16

0:54:16

0:57:09

4.0

5

Bravo 1

Brigand

Kirby 30

74074

CYC

Mulrooney/Smith

126

17:26:54

0:54:54

0:58:37

5.0

6

Bravo 1

Jmo

J70

8

LYC

John Whynacht

117

17:27:11

0:55:11

0:59:44

6.0

7

Bravo 1

Fubar

Santana 35

22677

DYC

Chris Spearin

117

17:28:13

0:56:13

1:00:51

7.0

8

Bravo 1

Porkchop

Viper 640

166

RNSYS

Luke Porter

99

17:27:19

0:55:19

1:01:37

8.0

9

Bravo 1

Hakuna Matata

J29

160

LYC

J. Wood

108

17:28:50

0:56:50

1:02:24

9.0

10

Bravo 1

Illusion

Windward 36

670

CYC

Michael Morris

117

17:37:42

1:05:42

1:11:07

10.0

11

Bravo 1

Eleven

Olson 30

158

CYC

Jonny Stevens

99

 

DNF

 

13.0



R4 - Bravo 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12:10:00

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PHRFTOT

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Bravo 1

Defiant

C&C 33-2

142

DYC

Mark Gosine

132

14:05:44

1:55:44

2:02:26

1.0

2

Bravo 1

Brigand

Kirby 30

74074

CYC

Mulrooney/Smith

126

14:06:29

1:56:29

2:04:21

2.0

3

Bravo 1

Hakuna Matata

J29

160

LYC

J. Wood

108

14:04:12

1:54:12

2:05:23

3.0

4

Bravo 1

Fubar

Santana 35

22677

DYC

Chris Spearin

117

14:07:10

1:57:10

2:06:50

4.0

5

Bravo 1

Flux

J30

256

RNSYS

Jordan MacNeil

135

14:10:36

2:00:36

2:07:00

5.0

6

Bravo 1

Head Games

Kirby 30

34283

CYC

Terry Schnare

126

14:12:03

2:02:03

2:10:18

6.0

7

Bravo 1

Jmo

J70

8

LYC

John Whynacht

117

14:12:08

2:02:08

2:12:13

7.0

8

Bravo 1

Highlander

Dehler DB1

34440

RNSYS

Dan Pride

126

14:14:27

2:04:27

2:12:52

8.0

9

Bravo 1

Eleven

Olson 30

158

CYC

Jonny Stevens

99

14:11:38

2:01:38

2:15:28

9.0

10

Bravo 1

Porkchop

Viper 640

166

RNSYS

Luke Porter

99

14:15:38

2:05:38

2:19:56

10.0

11

Bravo 1

Buccaneer

Kirby 30

34289

LYC

Jim Buckley

126

14:25:39

2:15:39

2:24:49

11.0

12

Bravo 1

Illusion

Windward 36

670

CYC

Michael Morris

117

14:39:18

2:29:18

2:41:38

12.0



R5 - Bravo 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:48:00

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PHRFTOT

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Bravo 1

Jmo

J70

8

LYC

John Whynacht

117

15:27:40

0:39:40

0:42:56

1.0

2

Bravo 1

Head Games

Kirby 30

34283

CYC

Terry Schnare

126

15:28:52

0:40:52

0:43:38

2.0

3

Bravo 1

Highlander

Dehler DB1

34440

RNSYS

Dan Pride

126

15:29:12

0:41:12

0:43:59

3.0

4

Bravo 1

Defiant

C&C 33-2

142

DYC

Mark Gosine

132

15:30:59

0:42:59

0:45:28

5.0

5

Bravo 1

Flux

J30

256

RNSYS

Jordan MacNeil

135

15:30:31

SCP

0:44:46

6.0

5

Bravo 1

Buccaneer

Kirby 30

34289

LYC

Jim Buckley

126

15:31:13

0:43:13

0:46:08

6.0

7

Bravo 1

Hakuna Matata

J29

160

LYC

J. Wood

108

15:30:29

0:42:29

0:46:39

7.0

8

Bravo 1

Fubar

Santana 35

22677

DYC

Chris Spearin

117

15:32:28

0:44:28

0:48:08

8.0

9

Bravo 1

Brigand

Kirby 30

74074

CYC

Mulrooney/Smith

126

15:34:07

0:46:07

0:49:14

9.0

10

Bravo 1

Porkchop

Viper 640

166

RNSYS

Luke Porter

99

15:32:24

0:44:24

0:49:27

10.0

11

Bravo 1

Illusion

Windward 36

670

CYC

Michael Morris

117

15:34:14

0:46:14

0:50:03

11.0

12

Bravo 1

Eleven

Olson 30

158

CYC

Jonny Stevens

99

15:34:08

0:46:08

0:51:23

12.0



R6 - Bravo 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 15:44:00

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PHRFTOT

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Bravo 1

Flux

J30

256

RNSYS

Jordan MacNeil

135

16:36:33

0:52:33

0:55:20

1.0

2

Bravo 1

Highlander

Dehler DB1

34440

RNSYS

Dan Pride

126

16:36:23

0:52:23

0:55:55

2.0

3

Bravo 1

Fubar

Santana 35

22677

DYC

Chris Spearin

117

16:36:18

0:52:18

0:56:37

3.0

4

Bravo 1

Jmo

J70

8

LYC

John Whynacht

117

16:36:33

0:52:33

0:56:53

4.0

5

Bravo 1

Head Games

Kirby 30

34283

CYC

Terry Schnare

126

16:37:34

0:53:34

0:57:11

5.0

6

Bravo 1

Defiant

C&C 33-2

142

DYC

Mark Gosine

132

16:39:30

0:55:30

0:58:43

6.0

7

Bravo 1

Porkchop

Viper 640

166

RNSYS

Luke Porter

99

16:37:25

0:53:25

0:59:30

7.0

8

Bravo 1

Illusion

Windward 36

670

CYC

Michael Morris

117

16:43:23

0:59:23

1:04:17

8.0

9

Bravo 1

Eleven

Olson 30

158

CYC

Jonny Stevens

99

16:42:45

0:58:45

1:05:26

9.0

10

Bravo 1

Brigand

Kirby 30

74074

CYC

Mulrooney/Smith

126

 

DNF

 

13.0

10

Bravo 1

Hakuna Matata

J29

160

LYC

J. Wood

108

16:36:42

DSQ

 

13.0



R1 - Bravo 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 12:43:00

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PHRFTOT

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Bravo 2

Ping

Sonar

415

LYC

Kathryn Josenhans

177

14:14:02

1:31:02

1:30:08

1.0

2

Bravo 2

Cheap Thrill

J22

USA 1025

BBYC

Karen Fowler

177

14:15:06

1:32:06

1:31:11

2.0

3

Bravo 2

Sly Fox

Chaser 29

34142

LYC

James Mosher

156

14:12:36

1:29:36

1:31:27

3.0

4

Bravo 2

Groovin

J30

314

SMSC

Greg Hammond

141

14:12:33

1:29:33

1:33:27

4.0

5

Bravo 2

Mayhem

C&C 29-2

221

DYC

Richard Gerstenberger

177

14:19:08

1:36:08

1:35:10

5.0

6

Bravo 2

Topaz

C&C Mega 30

55

LYC

David Knickle

147

14:16:11

1:33:11

1:36:22

6.0

7

Bravo 2

Osprey

Beneteau 305

41848

RNSYS

Shane Wall

165

14:18:41

1:35:41

1:36:23

7.0

8

Bravo 2

Roguewave

Viking 28

4097

RNSYS

Liz White

180

14:21:05

1:38:05

1:36:42

8.0

9

Bravo 2

Black Russian

Kirby 25

85

RNSYS

Margo Coughlin

171

14:21:10

1:38:10

1:38:02

9.0

10

Bravo 2

Tempus Fugit

Alberg 37

7

CYC

David McVay

183

14:24:33

1:41:33

1:39:41

10.0

11

Bravo 2

Hotspur

Schock 23

131

CBYA

Tyson Hynes

186

14:26:17

1:43:17

1:40:58

11.0

12

Bravo 2

Swish'n

C&C 29-1

14935

CBYA

Doug Stout

177

14:26:31

1:43:31

1:42:29

12.0



R2 - Bravo 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14:40:00

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PHRFTOT

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Bravo 2

Ping

Sonar

415

LYC

Kathryn Josenhans

177

15:53:32

1:13:32

1:12:48

1.0

2

Bravo 2

Cheap Thrill

J22

USA 1025

BBYC

Karen Fowler

177

15:54:30

1:14:30

1:13:45

2.0

3

Bravo 2

Sly Fox

Chaser 29

34142

LYC

James Mosher

156

15:52:36

1:12:36

1:14:06

3.0

4

Bravo 2

Groovin

J30

314

SMSC

Greg Hammond

141

15:51:37

1:11:37

1:14:44

4.0

5

Bravo 2

Mayhem

C&C 29-2

221

DYC

Richard Gerstenberger

177

15:55:59

1:15:59

1:15:14

5.0

6

Bravo 2

Topaz

C&C Mega 30

55

LYC

David Knickle

147

15:53:24

1:13:24

1:15:55

6.0

7

Bravo 2

Black Russian

Kirby 25

85

RNSYS

Margo Coughlin

171

15:57:48

1:17:48

1:17:41

7.0

8

Bravo 2

Osprey

Beneteau 305

41848

RNSYS

Shane Wall

165

15:58:04

1:18:04

1:18:38

8.0

9

Bravo 2

Hotspur

Schock 23

131

CBYA

Tyson Hynes

186

16:00:32

1:20:32

1:18:43

9.0

10

Bravo 2

Roguewave

Viking 28

4097

RNSYS

Liz White

180

16:00:04

1:20:04

1:18:56

10.0

11

Bravo 2

Tempus Fugit

Alberg 37

7

CYC

David McVay

183

16:05:57

1:25:57

1:24:22

11.0

12

Bravo 2

Swish'n

C&C 29-1

14935

CBYA

Doug Stout

177

16:07:33

1:27:33

1:26:41

12.0



R3 - Bravo 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 16:15:00

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PHRFTOT

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Bravo 2

Ping

Sonar

415

LYC

Kathryn Josenhans

177

16:53:59

0:38:59

0:38:36

1.0

2

Bravo 2

Sly Fox

Chaser 29

34142

LYC

James Mosher

156

16:53:13

0:38:13

0:39:00

2.0

3

Bravo 2

Groovin

J30

314

SMSC

Greg Hammond

141

16:52:32

0:37:32

0:39:10

3.0

4

Bravo 2

Cheap Thrill

J22

USA 1025

BBYC

Karen Fowler

177

16:55:02

0:40:02

0:39:38

4.0

5

Bravo 2

Topaz

C&C Mega 30

55

LYC

David Knickle

147

16:54:24

0:39:24

0:40:45

5.0

6

Bravo 2

Mayhem

C&C 29-2

221

DYC

Richard Gerstenberger

177

16:56:30

0:41:30

0:41:05

6.0

7

Bravo 2

Black Russian

Kirby 25

85

RNSYS

Margo Coughlin

171

16:56:54

0:41:54

0:41:50

7.0

8

Bravo 2

Osprey

Beneteau 305

41848

RNSYS

Shane Wall

165

16:56:33

0:41:33

0:41:51

8.0

9

Bravo 2

Tempus Fugit

Alberg 37

7

CYC

David McVay

183

16:59:00

0:44:00

0:43:12

9.0

10

Bravo 2

Hotspur

Schock 23

131

CBYA

Tyson Hynes

186

16:59:53

0:44:53

0:43:52

10.0

11

Bravo 2

Roguewave

Viking 28

4097

RNSYS

Liz White

180

16:59:36

0:44:36

0:43:58

11.0

12

Bravo 2

Swish'n

C&C 29-1

14935

CBYA

Doug Stout

177

17:00:13

0:45:13

0:44:46

12.0



R4 - Bravo 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 12:16:00

Rank

Fleet

Boat

Class

SailNo

Club

HelmName

PHRFTOT

Finish

Elapsed

Corrected

Points

1

Bravo 2

Groovin

J30

314

SMSC

Greg Hammond

141

13:42:30

1:26:30

1:30:16

1.0

2

Bravo 2

Topaz

C&C Mega 30

55

LYC

David Knickle

147

13:43:48

1:27:48

1:30:48

2.0

3

Bravo 2

Sly Fox

Chaser 29

34142

LYC

James Mosher

156

13:45:45

1:29:45

1:31:36

3.0

4

Bravo 2

Ping

Sonar

415

LYC

Kathryn Josenhans

177

13:48:52

1:32:52

1:31:56

4.0

5

Bravo 2